Kumandada Yanlış Tuşa Bastım Sinyal Yok

Kumandada Yanlış Tuşa Bastım Sinyal Yok
Kumandada Yanlış Tuşa Bastım Sinyal Yok

Bazı durumlarda karşılaşılan Kumandada yanlış tuşa bastım sinyal yok sorunu aslında oldukça basit bir çözüm yoluna sahip olan bir hatadır. Bazen çocuk, bazen bilmeden siz yanlış tuşa basabilmektedir. Bunun sonucunda da TV’de “sinyal yok” diye bir yazı belirmektedir. Bu durumun çok can sıkıcı olduğunun farkında olduğumuz için de bu can sıkıcı probleme bir çözüm önerisi sunmaya karar verdik.

TV kullanırken bilmeniz gereken en önemli faktör kuşkusuz hem uydu alıcınızı hem TV’nizi hem de kumandanızı oldukça iyi tanımanız gerekliliğidir. Bu sorunun çözüm yolu için yapılması gereken TV kumandanızdan “av, input ya da source” tuşlarından herhangi birine basmak olacaktır. Daha sonrasında karşınıza çıkan listeden anten resmi olan simgeyi açın ve TV tekrardan kendisine gelecektir.

Televizyon Sinyali Bulma

Televizyon sinyali bulma aslında oldukça kolay bir uygulama olmasına rağmen internette yer alan birçok yazıda eksik bilgilendirme yapılmaktadır. Bu doğruluda çanağın sağa, sola ya da aşağı yukarı, aşağı çevrilmesi elbette gerekmektedir. Ancak bunun yanında hatta bundan daha önemlisi LNB’nin kesinlikle düzgün bir eğime sahip olması gerekmektedir. Cep telefonunuza kolaylıkla indirebileceğiniz uydu bulma uygulamaları sayesinde de bu LNB oldukça kolay bir şekilde ayarlanabilmektedir. Sizler de rahatlıkla televizyon sinyali bulma işinden kurtulmuş olursunuz.

Kumandada Yanlış Tuşa Bastım

Kumandada yanlış tuşa bastım sorunun aslında hepimizin günlük hayatta yaşadığı sorunların başında gelmektedir. Bu hatada yapılması gereken öncelikli olarak hangi tuşa basıldığının tespit edilmesi olacaktır. Bu tip bir hatada karşınıza çıkan sonuç genellikle sinyal yok kavramıyla karşılaşmanıza sebebiyet vermektedir. Sinyal yok hatası ise iki farklı durumdan kaynaklanabilir ya tüm kanallar silinmiştir ya da televizyonunuz direkt olarak başka bir uydu alıcısına geçiş yapmış olabilir. Eğer böyle bir problemle karşılaştıysanız sizlere sunabileceğimiz çözüm yolları şu şekildedir:

 • Giriş kaynadığında yer alan uydu alıcısının doğru olup olmadığını kontrol etmek
 • DTV uydu alıcısına sahipseniz LNB ayarını düzenlemek
 • LNB ve Diseqc ayarlarını kontrol etmek
 • Bunları yapmanıza rağmen hata devam ediyorsa otomatik arama başlatmak
 • Eğer hata hâlâ giderilmediyse o zaman yapmanız gereken TV’nizi fabrika ayarlarına döndürmek

Kumandada yanlış tuşa bastım sorunundan bu çözüm yollarıyla kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Televizyon Sinyal Yok Diyor Ne Yapmalıyım?

Televizyon sinyal yok diyor ne yapmalıyım? Sorusu aslında birçok kişi tarafından sorulan bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. TV’ler antenden aldıkları sinyalleri görüntü olarak yansıtmaktadırlar. Eğer sinyal yok hatasıyla karşılaşıyorsanız genellikle sorun anten kaynaklı olmaktadır. Bu sebeple de yapılması gereken belli başı çözüm yolları şunlardır:

 • Uydu alıcısına antenden gelen sinyal kablosunun girişinde herhangi bir sorun var mı diye kontrol etmek
 • Uydu alıcısından TV’ye bağlanan kablonun; çıkma, kopma gibi unsurlarına dikkatlice bakmak
 • Dışarıdaki hava durumunu kontrol edilmesi
 • Antende yer alan LNB girişlerinin ve yönlerinin kontrol edilmesi

Bunları yaparak kolaylıkla bu sorunu giderebilirsiniz. Ancak TV’de başka bir tuşa basıp sinyal yok uyarısı aldıysanız o zaman onun çözüm yolunu makalemizdeki yukarıdaki başlıklar içerisinde bulabilirsiniz.

Televizyon Kanalları Göstermiyor

Televizyon kanalları göstermiyor hatası genellikle ilk kurulumun sonrasında karşılaşılan hatalardan bir tanesidir. Bu durum:

 • Uydu tesisatı
 • Merkezi sistem
 • Çanak
 • Uydu kablosu

Gibi bazı durumlardan kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir hatayla karşılaştığınızda yapmanız gereken bu bahsedilen bölgeleri kontrol etmek olmalıdır.

Kumandada Av Tuşu Hangisi?

TV modellerinde hatta aynı TV’nin farklı kumandalarında bile av tuşunun yeri farklılık göstermektedir. Bazı durumlarda yanlışlıkla da olsa TV av moduna girebilmektedir. Oradan çıkartmak içinde mutlaka tekrardan av tuşuna basılması gerekmektedir. Eski tip kumandalarda direkt olarak tuşun üzerinde av yazmaktadır. Ancak günümüzdeki çoğu akıllı TV’de bu tuşlar yana doğru yatay bir ok işareti ile gösterilmektedir.

TV’de Sinyal Yok

TV’de sinyal yok diye bir hatayla karşılaşıyorsanız bu durumda iki ihtimal üzerinde durmakta fayda olacaktır. Bunlardan birincisi kumandada yanlış bir tuşa basılmış olabilir. Bu sebepten ötürü de yapılması gereken makalemizin en üst kısmında yer alan yazıları okumak olacaktır. Yine makalemizin biraz üst başlıklarında yer alan bir diğer ihtimal ise uydu ya da anten kablolarında bir sıkıntı olma ihtimali olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vestel TV Sinyal Yok

Vestel TV sinyal yok hatasıyla karşılan birisiyseniz bu makale tam olarak sizin aradığınız yazılara sahip. İlk olarak TV’nin nasıl kullanıldığı bu noktada önemli olacaktır. Dikey menü, yatay menü ya da Qui menü kanal kurulumu yapmanız gerekiyor olabilir. Bunun için de Vestel’in kendi sitesine girerek kolaylıkla yardım alabilirsiniz. Eğer TV’nizde dâhili uydu alıcı yok bunun yerine “Digitürk, Tivibu” gibi farklı alıcılar varsa TV kumandasından kaynak seçim tuşuna basarak açılan ana listeden TV moduna tekrardan dönebilirsiniz. Eğer TV’nizde harici uydu alıcısı varsa da kablodan ya da cihazdan kaynaklanan sorunlar meydana gelebilmektedir.

TV’de Sinyal Yok Ne Demek?

TV’de sinyal yok şeklinde bir hata alıyorsanız yapmanız gereken uydu, LNB, uydu alıcısı, TV ayarları ya da anten kablosu gibi yerleri kontrol etmek olmalıdır. TV’ler uydulardan aldıkları sinyalleri görüntü olarak yansıttıkları için bazı durumlarda bu sinyallerde sorunlar oluşabilmektedir. Makalemizin ilk başlıklarında bu sorunlar ve çözüm yollarını kolaylıkla bulabilirsiniz.


Daha fazla içerik;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*