Buhar Basıncı Neye Bağlı (Derin İlişkisi)

Buhar Basıncı Neye Bağlı
Buhar Basıncı Neye Bağlı

Sıvı taneciklerin birleşimi ile buhar basıncı oluşmaktadır. Buhar basıncı neye bağlı diye soracak olursanız buhar basıncını etkileyen sıcaklık ve sıvının durumudur. Bir madde sıvı haldeyken gaz durumuna geçiyorsa buharlaşma meydana gelir. Buharlaşma esnasında oluşan gaz sıvı yüzeyini etkilemektedir. Bu durum buhar basıncı ile ifade edilmektedir.

Bir Sıvının Buhar Basıncı Nelere Bağlıdır?

Bir sıvının buhar basıncını etkileyen faktörler şunlardır:

Sıcaklık: Sıcaklık ne kadar artarsa buharlaşma hızı da o derece artmaktadır. Buhar basıncı da buna bağlı olarak artacaktır.

Sıvının cinsi: Moleküller arasında oluşan çekim gücü az olan sıvı cinslerinde buharlaşmanın çok daha kolay bir biçimde olduğu gözlemlenmektedir. Ayrıca uçuculuğu az olan sıvıların da buharlaşma oranı düşüktür.

Sıvı saflığı: Sıvı saflığı da buhar basıncını etkileyen faktörlerden birisidir. Sıvı miktardan daha az derecede uçucu madeni yer alması buhar basıncını artıran etkenlerden birisidir.

Buhar Basıncı Derişim İlişkisi

Tanecikler arasındaki çekim gücünün büyük olması buhar basıncını küçültür ve kaynama noktasını ise yükseltir. Bir çözeltiye su eklendiğinde derişimi azalmaya başlar ve buhar basıncı da buna bağlı olarak artar. Bunun sonucundan donma noktası yükselerek iletkenlik azalmaya başlar.

Buhar Basıncı Safsızlık İlişkisi

Buhar basıncı safsızlık ilişkisi şu şekilde açıklanabilir: Safsızlık yabancı madde etkisi olarak tabir edilir. Sıvılar içerisinde tuz ve şeker gibi maddeler arttıkça sıvı üzerinde yer alan taneciklerin buharlaşması daha zor hal alır. Buna bağlı olarak sıvı buhar basıncı azalır.

Sıcaklık Artarsa Buhar Basıncı Artar mı?

Moleküllerin Kinetik enerjilerinin artması sıcaklığın artmasına bağlı olarak değişmektedir. Yani sıcaklık arttıkça moleküllerin de kinetik enerjisi o oranla artacaktır. Buna bağlı olarak daha fazla molekül gaz haline geçer ve bunun sonucunda da buhar basıncında da yükselme olur.

Buhar Basıncı Dış Basınca Bağlı mı?

Buhar basıncı dış basınca bağlı mı sorusu da buhar basıncı ile merak edilen sorulardan birisidir. Buhar basıncı dış basınca endeksli değildir. Yani dış basınca bağlı olmadan artış gösterir. Sıcaklık arttıkça buhar basıncında da yükselme meydana gelir.

Buhar Basıncı Nelere Bağlı Değildir?

Buharlaşma olayı her sıcaklıkta olabilmekte fakat kaynama tek bir sıcaklıkta gerçekleşmektedir. Buna bağlı olarak buhar basıncı madde miktarına göre değerlendirilmez. Yani maddenin miktarı buhar basıncını etkilememektedir.

Safsızlık Artarsa Buhar Basıncı

Safsızlık yani yabancı bir madde etkisi sıvı içerisine girdiğinde örneğin tuz ve şeker gibi maddeler sıvı içerisinde çözüldüğünde buhar basıncı buharlaşma oranı düşecek ve buna bağlı olarak buhar basıncı da azalacaktır.

Sıvının Miktarı Arttıkça Buhar Basıncı Artar mı?

Sıcaklık arttıkça sıvı molekülleri arasındaki boşlukta artacak .Böylece gaz ya da buharlaşma durumuna geçmek isteyen molekül sayısında da artış olacaktır. Yani sıvı miktarı arttıkça buhar basıncı da buna bağlı olarak artış gösterecektir.


Daha fazla bilgi;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*