Arabaya Binerken Okunacak Dua (Allahumme)

Arabaya Binerken Okunacak Dua
Arabaya Binerken Okunacak Dua

Dualar hayatımız içerisinde bize manevi güç verir. Hangi işimiz olursa olsun dua ile o işe başlamak bereket getirir. Hayatın her alanında okunabilecek pek çok dua vardır. Araca binerken de okunabilecek bir takım dualar ile yolculuğumuzu daha güvenli hale dönüştürebiliriz.

Arabaya binerken okunacak dua olarak ‘’Sübhanellezi sehhera lena haza ve ma künna lehü mukrinin. Ve inna ila Rabbina le münkali bün.’’ Duası aracımıza binmeden önce okuyabileceğimiz dualardan birisidir. Emniyet kemerimizi güzelce takıp aracımızın bakımından emin olduktan sonra manevi olarak kendimizi güvence altına alabiliriz. Dua ile yola çıkarak kendimizi Rabbimize teslim edebiliriz.

Arabaya Binerken Okunacak Ayet

Zuhruf suresi 13. Ayet olarak yukarıda yazmış olduğumuz ayeti yola çıkmadan önce aracımıza binerken gönül rahatlığıyla okuyabiliriz. Böylece manevi bir kalkan olarak dua ile kendimizi koruyabiliriz.

Ayakkabımızın bağını bağlarken bile Rabbimizden istemek kul olarak acziyetimizi bilmemizi ve Rabbimizin büyüklüğünü anlamamıza yardımcı olur. Allah her işte kendisinden yardım isteyen ve benlik duygusuna kapılmayıp dua edenleri çok sever. Kendisine şah damarından bile yakın olan Rabbine her işte yönelen insan ise hiçbir zaman yarı yolda kalmaz. Her işi rast gider. Biz de her işimizde Allah’a güvenmeli ve O’ndan yardım istemeliyiz.

Arabaya Binerken Okunacak Dua Bismillâhi Mecrâhâ

Arabaya binerken okunacak dua Bismillahi Mecrahi duası da yolculuğa çıkmadan önce tavsiye edilen dualar içerisindedir. Arabaya binerken bu duayı yola çıkmadan önce okuyabiliriz.

Bismillahi mecraha ve mürsaha. İnne Rabbi le Gafururrahim. Duasını okuyup yola devam edebiliriz. Bu duanın da çok faziletli olduğu ve yolculuk okunması gerektiği tavsiye edilmiştir.

Peygamber Efendimizin Arabaya Binerken Okuduğu Dua

Peygamberimiz bineğe binerken bazı duaları okumayı tavsiye etmiş ve bize de bunları bildirmiştir. İşte Peygamberimizin yola çıkarken okuduğu bazı dular:

Bismillah

  • Allah’ım sen seferde arkadaşım ailemde de vekilimsin.
  • Allah’ım yeryüzünü bize hizmetli kıl ve yolculuğumuzu kolay eyle.
  • Yolun zorluklarından, üzüntülü hallerden, mal ve ailemizde olabilecek kötülüklerden Sana sığınıyorum.

Bir başka dua da şöyle nakledilir:

  • Allah’ım Bu yolculuğumuzda Senden hep iyilik üzerine olmayı ve dini ölçüler içerisinde kalmayı nasip etmeni ve Seni hoşnut edecek işler yapmaya muktedir kılmanız niyaz ediyoruz.

Arabaya Binerken Okunacak Dua ve Anlamı

Arabaya binerken okunacak dua ve anlamı olarak sizlere bazı ayet ve duaların anlamlarını paylaştık. Peygamberimizin tavsiye ettiği ve sahabelerin naklettiği bu duaları okuyarak manevi dünyamızı zenginleştirebiliriz. Kendimizi manevi bir kalkan içerisine alabiliriz.

Yaşam kötü ve iyi pek çok sürprizlerle doludur. Tüm tedbirleri almamız rağmen bazen olacağın önüne geçemeyebiliriz. Tedbirimizi aldıktan sonra yapılacak en son sünnete uygun dualarla yardım istemek ve tevekkül içerisinden işlerimizi Rabbimize teslim etmektir. Güzel bir tevekkül ile şer işlerimiz Allah’ın sayesinde hayra dönüşecektir.


Daha fazla dua;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*