Bu yıl Iğdır'ın Yarısına Doğalgaz Verilecek Iğdır Belediyesi ve Serhat Gaz, 2017 yılında doğalgaz döşeme çalışmasına başlayarak, ş...           • Haydar Aliyev Lisesi Yöneticilerinden Asimder'e Ziyaret Iğdır Haydar Aliyev Fen Lisesi yöneticileri, Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mü...           • Zorbalara karşı direniş, ilerlemenin yoludur İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei, Biset bayramı dolaysıyla İslam ülkelerinin Tahran B&...           • REKTÖR ALMA, ARALIK MYO İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’ın Aralık İl&cc...           • DİLUCU KÖPRÜSÜ ALLAHA EMANET             Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti ile aramızda bulunan Dil...           • Iğdır Devlet Hastanesinde "Anne Oteli" Hizmeti Veriliyor Iğdır Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde tedavi gören bebekler, 'Anne Oteli' s...           • GÜLBEY, VAN’DAKİ ERMENİ LOBİSİ OYUNU BOZULDU… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • 'Sokak Hayvanlarına Kulübe Yapma' Projesi Iğdır'ın Tuzluca ilçesindeki ortaokul öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazı...           • AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz Ankara Temaslarını Anlattı AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz geçtiğimiz hafta Ankarada yaptığı ziyaretleri değerlendi...           • Lavaş Ekmeği Kış Sofralarında UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne Türkiye adına dahil edilen lavaş...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
6951 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7188 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
6842 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7582 İzlenme, 34 Yorum

Atatürk'ün gerçek sesi ve görü
5112 İzlenme, 32 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri
Reklamlar

Erzurum’daki ’Ermeni Katliamını Gün Yüzüne Çıkarma’ Kazısı

Muharrem Aksakallı - Erzurum'a 8 kilometre uzaklıktaki Tepeköy'de Ermeni çeteleri tarafından katledilen Müslüman Türklerin bulunduğu toplu mezardaki bilimsel kazı devam ediyor. Kazı çalışmalarını izleyen 58 yaşındaki Şamil Şekeroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, katliamda ailelerinden 12 kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Şekeroğlu, yıllar sonra da olsa katliamın gözler önüne serilmesinin kendilerini biraz rahatlattığını belirterek, şunları kaydetti:

'O dönem dedem askerdeymiş. Ailemizden tek o kurtulmuş. Döndüğünde ailesinden herkesin katledildiğini görmüş. Köyün hepsini katletmişler. Sağa sola kaçan birkaç kişi dışında kurtulan olmamış. Olayı yaşayan bazı büyüklerimiz bize dağa kaçarak canlarını kurtardıklarını anlatırlardı. Şu an çok duygulanıyorum. Düşünün, bir evde 12 kişiyi kaybetmenin üzerine daha ne denilebilir ki.'

Şekeroğlu, 1915 olaylarıyla ilgili gelişmeleri üzüntüyle izlediğini ifade ederek, 'Bu Ermeni meselesi üzerine bir şeyler duyuyorum ve çok üzülüyorum. Yani sesimiz çıkmıyor diye ne yapmaya çalışıyorlar. Yok böyle yapmışlar, şöyle yapmışlar diye. Bizim çevremizdeki diğer köylerde de benzer katliamlar yapılmış' diye konuştu.

Kazı çalışmalarını incelemek üzere Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Atatürk Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Palandöken Kaymakamı Şenol Esmr, Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar ile Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut da bölgeye geldi ve yetkililerden bilgi aldı.

Vali Öztürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti'nin yakın tarihinde Erzurum'un pek çok köyünde olduğu gibi Tepeköy'de de katliam olduğunun tarihi belgelerle sabit olduğunu belirterek, 'Kültür ve Turizm Bakanlığımızın finansmanını sağladığı,üniversiteyle yürüttüğümüz çalışma neticesinde, şehit edilen vatandaşlarımızın bulunduğu bu köyde kazı çalışması başlattık' dedi.

'Çok kısa zamanda bayağı ciddi buluntu ortaya çıkmıştır. Tabii dolayısıyla acımız tazelendi' diyen Öztürk, şöyle devam etti:

'Ermeni mezaliminin yeniden ortaya çıkmış olması yaralarımızı tazelemiştir. Bir bakıma da hem tarihi bir belge sunmak bakımından hem de bu acı olayı unutmamak ve boşluğa düşmemek bakımından bu kazının yapılmasında şüphesiz çok yarar var. Milletimizin milli hafızasını canlandırmak lazım. Ermeni iddialarının tek yanlı, belgesiz, mesnetsiz olduğu biliniyor. Zaten burada arazide bizzat toplu mezarların bulunmasıyla geçmişte Cinis köyümüzde olduğu gibi Kars'ta, Iğdır'da olduğu gibi burada da bu toplu mezar ortaya çıkmış durumda. Bu bakımdan daha pek çok bilinen mezarlarımız var. Zaman içerisinde imkan bulunduğu takdirde bunlar da ortaya çıkarılacaktır. Türkiye'nin aleyhinde çevrilmiş bütün hilelerin, desiselerin boşa çıkarılması lazım. Bunun için de bol bol tarihi belge ve bilgiye ulaşmak gerekiyor. Bu tür mezarlar da zaman içerisinde bulunup kazılmalı ve ortaya çıkarılmalıdır.' Bir gazetecinin 'Acaba bu tür kazılara dünyadan gözlemciler davet edilemez miydi?' sorusuna Vali Öztürk, 'Göz, görmek istemeyen göz kadar kör olamaz. Bütün mesele bu. Dolayısıyla bu belgeye razı olmayan, hoşlanmayan, duymaktan rahatsız olan insanları nereye davet ederseniz edin gelmezler, gelseler de görmezler. Elbette herkesi davet ediyoruz. Basınımızı davet ettik zaten. Ayrıca tarihçilerimizi bilgi, belge araştırmak isteyenleri burada misafir edip buradaki bilgi belgeleri onlarla paylaşmaya hazırız' yanıtını verdi.

Bu arada, Vali Öztürk'ün kazı çalışması yapılan bölgeyi ziyaretinden önce, Palandöken Müftüsü Mustafa Baytar, katledilen Müslüman Türkler için dua etti.

- 'HAK ETMEDİĞİMİZ SALDIRILARA MUHATAP OLDUK'-

AÜ Rektörü Prof. Dr. Koçak da kazı çalışmaları üzerine söylenecek fazla söz olmadığını belirterek, 'Sözü burası söylüyor. Tarih belgelere dayanan bir bilim dalıdır. Belgesiz, otururken yazılacak bir bilim dalı değildir' dedi.

Ermeni mezaliminin en yoğun yaşandığı bölgelerden birinin Erzurum olduğunu ifade eden Koçak, şunları kaydetti:

'Bugüne kadar 6 yerde üniversitemizin elemanlarının yaptığı kazılarda çok sayıda bulguya ulaşıldı. Tarihin tarihçiler tarafından yazılmasını arzu ediyoruz. Üniversite olarak da bu tip çalışmaları destekliyoruz. Bunlardan birisi de bugün burada öğretim üyesi arkadaşlarımız tarafından yapılmaktadır. Tarihe ışık tutuyoruz.'

Prof. Dr. Koçak, dünyanın hiçbir ülke parlamentosunun tarih yazma gibi bir yetkisi bulunmadığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

'Bu yüzden de tarihi hadiseleri yazmak siyasilerin değil tarihçilerin meselesi olmalıdır. Tepeköy'de olduğu üzere Doğu Anadolu Bölgesi'nde de katliamlara uğrayanların bölgenin gerçek sahipleri olan Müslüman Türkler olduğu ve 1915-1919 yıllarında Türk katliamının yaşandığı gerçeğini anlatamadığımız için hayali Ermeni senaryoları dünya kamuoyuna gerçekmiş gibi kabul edilmeye başlandı. Türk milleti olarak hak etmediğimiz, tarihimize yönelik saldırılara muhatap olmak zorunda kaldık. Şüphesiz bu kazı bilimsel bir kazı olacaktır. Bu kazının tarihi gerçekleri bir kez daha belgelemesi ve tarihe ışık tutan bir kazı olması dileğiyle emeği geçen bilim adamlarına ve Erzurum Müze Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ediyor, Tepeköy'de Ermeni çetelerince katledilen şehitlerimizi rahmetle anıyorum.'

Haber tarihi: 24 / 12 / 2012
Haber Okunma: 1387
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

Etiketler: Erzurum’daki ’Ermeni Katliamını Gün Yüzüne Çıkarma’ Kazısı
Önceki: 51 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Sonraki: ERMENİ VAHŞETİ GÖZLER ÖNÜNE SERİLDİ
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi