Bu yıl Iğdır'ın Yarısına Doğalgaz Verilecek Iğdır Belediyesi ve Serhat Gaz, 2017 yılında doğalgaz döşeme çalışmasına başlayarak, ş...           • Haydar Aliyev Lisesi Yöneticilerinden Asimder'e Ziyaret Iğdır Haydar Aliyev Fen Lisesi yöneticileri, Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mü...           • Zorbalara karşı direniş, ilerlemenin yoludur İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei, Biset bayramı dolaysıyla İslam ülkelerinin Tahran B&...           • REKTÖR ALMA, ARALIK MYO İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’ın Aralık İl&cc...           • DİLUCU KÖPRÜSÜ ALLAHA EMANET             Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti ile aramızda bulunan Dil...           • Iğdır Devlet Hastanesinde "Anne Oteli" Hizmeti Veriliyor Iğdır Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde tedavi gören bebekler, 'Anne Oteli' s...           • GÜLBEY, VAN’DAKİ ERMENİ LOBİSİ OYUNU BOZULDU… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • 'Sokak Hayvanlarına Kulübe Yapma' Projesi Iğdır'ın Tuzluca ilçesindeki ortaokul öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazı...           • AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz Ankara Temaslarını Anlattı AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz geçtiğimiz hafta Ankarada yaptığı ziyaretleri değerlendi...           • Lavaş Ekmeği Kış Sofralarında UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne Türkiye adına dahil edilen lavaş...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
6956 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7194 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
6846 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7587 İzlenme, 34 Yorum

Atatürk'ün gerçek sesi ve görü
5117 İzlenme, 32 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri
Reklamlar

TRT’de Şiilerle İlgili Yapılan Yoruma AK Parti Iğdır İl Başkanı Ahmet TUTULMAZ’dan Tepki

   TRT' de Pelin Çift'in Sunduğu Programda Şiilerle İlgili Yapılan Yoruma AK Parti Iğdır İl Başkanı Ahmet Tutulmaz “Bu tür yorumlar yapılırken İran'ın politikalarının tamamen mezhep eksenli değerlendirilmesi ve Şii mezhebine kusur atfedilmesi doğru değildir” diyerek tepki gösterdi.

                İl Başkanı Tutulmaz yaptığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi:

                TRT'de Sunuculuğunu Pelin Çift'in yaptığı programda, programa konuk olan yorumcuların Ortadoğuda gelişen olaylar nedeniyle İran'ın politikalarını yorumlarken Şii mezhebi ve mensuplarına yönelik kullandıkları ifadeler toplumumuzda ve özellikle ilimizde haklı olarak tepkiye neden olmuştur.

Sonradan izlediğim ve bilgi sahibi olduğum programda yapılan yorumlar ve değerlendirmeler yanlış olup, ülkemizin politik duruşunu ve Ehl-i Sünnetin düşüncelerini yansıtmamaktadır.

Bu tür yorumlar yapılırken İran'ın politikalarının tamamen mezhep eksenli değerlendirilmesi ve Şii mezhebine kusur atfedilmesi doğru değildir.

                Bilinmelidirki mezhepler İslam coğrafyasının bir sosyolojik gerçeğidir. Ancak mezhepler üzerinden siyaset yapmak ve mezheplerdeki farklılıkları ayrılık sebebi olarak göstermek Ortadoğu'da yıllardır İslam dünyasına zarar vermiştir.

                Ülkemizde de özellikle bölgemizde varolan ve bu ülkenin bir parçası olan Şii mezhebinin mensuplarının olması dikkate alındığında bu tür haber ve yorumlarda bulunan kişilerin kullanacakları dili çok iyi seçmeleri gerekir. Ülkemiz vatandaşları olan bu mezhep mensuplarını rencide edici ve bu mezhepte olmayan yanlış algılardan uzak durulmalıdır.

                Bahse konu yorum devlet televizyonunda yapıldığı için bu değerlendirmelerin hükümetin ve partimizin düşüncesi olduğu şeklinde bir algı oluşturulması doğru değildir.

                İktidar Partisinin İl Başkanı olarak bu yorum ve değerlendirmede geçen hususların Şii mezhebine ait olmadığını, ilimizde yaşayan ve mezhebi düşünceleri yakinen bildiğimiz vatandaşlarımızın bu değerlendirmeler nedeniyle üzüldüğünü ve rencide olduklarını müşahede etmekteyiz. Bu nedenle bu açıklamaları reddettiğimizi ve kınadığımı belirtmek isterim.

 

Haber tarihi: 24 / 12 / 2016
Haber Okunma: 3036
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Sözde Ermeni Soykırım Anıtı Yıkıldı
Sonraki: IĞDIR'DA HAYVAN HIRSIZLIĞI ARTTI
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi