Bu yıl Iğdır'ın Yarısına Doğalgaz Verilecek Iğdır Belediyesi ve Serhat Gaz, 2017 yılında doğalgaz döşeme çalışmasına başlayarak, ş...           • Haydar Aliyev Lisesi Yöneticilerinden Asimder'e Ziyaret Iğdır Haydar Aliyev Fen Lisesi yöneticileri, Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mü...           • Zorbalara karşı direniş, ilerlemenin yoludur İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei, Biset bayramı dolaysıyla İslam ülkelerinin Tahran B&...           • REKTÖR ALMA, ARALIK MYO İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’ın Aralık İl&cc...           • DİLUCU KÖPRÜSÜ ALLAHA EMANET             Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti ile aramızda bulunan Dil...           • Iğdır Devlet Hastanesinde "Anne Oteli" Hizmeti Veriliyor Iğdır Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde tedavi gören bebekler, 'Anne Oteli' s...           • GÜLBEY, VAN’DAKİ ERMENİ LOBİSİ OYUNU BOZULDU… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • 'Sokak Hayvanlarına Kulübe Yapma' Projesi Iğdır'ın Tuzluca ilçesindeki ortaokul öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazı...           • AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz Ankara Temaslarını Anlattı AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz geçtiğimiz hafta Ankarada yaptığı ziyaretleri değerlendi...           • Lavaş Ekmeği Kış Sofralarında UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne Türkiye adına dahil edilen lavaş...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
6951 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7188 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
6842 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7582 İzlenme, 34 Yorum

Atatürk'ün gerçek sesi ve görü
5112 İzlenme, 32 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri
Reklamlar

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından Ermenistan'a Sert Tepki

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Karabağ’da yapılan sözde seçimlere sert tepki gösterdi. Azerbaycan Dış İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada şöyle denildi:

açıklaması

Basında verilen bilgilere göre 3 Mayıs 2015 tarihinde Ermenistan tarafından Azerbaycan'ın işgal edilmiş topraklarında kurulan sözde bölücü rejimin "parlamentosu" na sahte "seçim" ler yapıldı.

Bu "seçimler" Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası ve uluslararası hukuk kural ve ilkelerinin açık şekilde ihlalidir ve bu nedenle bu "seçim" in hiçbir geçerliliği olamaz.

Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, NATO ve AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanları statüsünde ve bireysel biçimde Rusya Federasyonu, Fransa ve ABD ve birçok diğer devletler tarafından verilen açıklamalarda yansıdığı gibi, uluslararası toplum bu sahte "seçim" lerin redd edilmesinde ve korkunç etnik temizleme ve uluslararası hukukun zorunlu standartların bozulması ile birlikde olunarak, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne karşı güç işletilmesi sonucunda oluşan durumu meşru olarak tanımamakta esaslı şekilde Azerbaycan Cumhuriyeti ile dayanışma içinde olmuştur.

Bu provokasyonlu adım Ermenistan'ın silahlı çatışmanın siyasal çözümüne gerçekten ilginç olmadığını bir kez daha net bir şekilde gösterir ve bunun karşılığında Ermenistan gerginliği artırmak, işgal edilmiş bölgelerde geniş çaplı askeri tatbikat yapmak, işgal altındaki toprakların demografik, kültürel ve fiziksel karakterini değiştirmek, ekonomik ve diğer faaliyetler, özellikle son amaç olarak "oldu bitti" durumunu uygulamak için Ermeni nüfusunun bu bölgelere aktarılması yoluyla işgal politikasının sonuçlarını ve saldırgan niyetlerini odaklanması için sürekli adımlar atıyor.

Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarının işgali ile hiçbir zaman barışmayacağını bir kez daha beyan ediyor. Sorunun çözümü sadece uluslararası düzeyde tanınmış sınırları dahilinde Azerbaycan'ın egemenliği ve toprak bütünlüğü içinde mümkündür.

Sorunun çözümünün ilkesel temeli BM Güvenlik Konseyi'nin 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) ve 884 (1993) ve BM Genel Kurulu 62/243 (2008) kararlarında tespit edilmiştir. Bu belgeler Azerbaycan'a karşı güç işletilmesi ve topraklarının işgalini kınar ve Azerbaycan'ın egemenliği ve toprak bütünlüğü ve uluslararası düzeyde tanınmış sınırlarının dokunulmazlığını bir daha onaylar. Bu kararlarda BM Dağlık Karabağ bölgesinin Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçası olduğunu bir kez daha teyit ediyor ve Azerbaycan'ın bütün işgal altındaki topraklarından işgal güçlerinin derhal, tam ve koşulsuz çıkarılmasını gerektirir.

Ermenistan silahlı kuvvetlerinin yasadışı varlığının devam etmesi ve Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarında yasadışı faaliyetlerle ilgili uluslar arası düzeyde kabul edilmiş sınırları içinde egemenliği ve toprak bütünlüğünü korumak için Azerbaycan Cumhuriyeti'nin atmak zorunda kalabileceği adımların istenilen sonuçlarının sorumluluğu tam olarak Ermenistan Cumhuriyeti'nin üzerine düşecektir.

Haber tarihi: 19 / 05 / 2015
Haber Okunma: 1037
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: 51 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Sonraki: “Birlikse birlik olalım, hem iktidara yürüyelim, hem de Iğdır’a hizmet getirelim.”
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi