Bu yıl Iğdır'ın Yarısına Doğalgaz Verilecek Iğdır Belediyesi ve Serhat Gaz, 2017 yılında doğalgaz döşeme çalışmasına başlayarak, ş...           • Haydar Aliyev Lisesi Yöneticilerinden Asimder'e Ziyaret Iğdır Haydar Aliyev Fen Lisesi yöneticileri, Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mü...           • Zorbalara karşı direniş, ilerlemenin yoludur İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei, Biset bayramı dolaysıyla İslam ülkelerinin Tahran B&...           • REKTÖR ALMA, ARALIK MYO İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’ın Aralık İl&cc...           • DİLUCU KÖPRÜSÜ ALLAHA EMANET             Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti ile aramızda bulunan Dil...           • Iğdır Devlet Hastanesinde "Anne Oteli" Hizmeti Veriliyor Iğdır Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde tedavi gören bebekler, 'Anne Oteli' s...           • GÜLBEY, VAN’DAKİ ERMENİ LOBİSİ OYUNU BOZULDU… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • 'Sokak Hayvanlarına Kulübe Yapma' Projesi Iğdır'ın Tuzluca ilçesindeki ortaokul öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazı...           • AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz Ankara Temaslarını Anlattı AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz geçtiğimiz hafta Ankarada yaptığı ziyaretleri değerlendi...           • Lavaş Ekmeği Kış Sofralarında UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne Türkiye adına dahil edilen lavaş...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
6954 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7191 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
6843 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7584 İzlenme, 34 Yorum

Atatürk'ün gerçek sesi ve görü
5114 İzlenme, 32 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri
Reklamlar

İran, IŞİD'in Hakimiyetindeki Tikrit'e Girdi

Büyük Musul operasyonu öncesi İranlı General Kasım Süleymani komutasındaki 30 bin kişilik Şii milis gücüyle Tikrit'e harekat başlatan Irak ordusunun dün kent merkezinin bazı sokaklarını ele geçirdiği kaydedildi.

Iraklı yetkililer, Şii milislerce desteklenen güvenlik güçlerinin Tikrit'in doğusundaki stratejik El Alem'e girdiğini ve kasabayı tamamen kontrol altına aldığını duyurdu.

Operasyona İranlı General Kasım Süleymani de destek veriyor. Twitter'da önceki gün Süleymani'nin Tikrit'te cephede teftiş yaparken çekilen fotoğrafları yayınlandı.

 

AMERİKAN ZIRHLI ARAÇLARI VE ASKERİ DE ORADA

Fotoğrafta, İranlı komutanın hemen arkasında Amerikan yapımı zırhlı araçların ve yanında Irak ordusundan yetkililer yer alıyor. Ayrıca ABD askerlerinin Kasım Süleymani'nin arkasında yer aldığı iddia ediliyor.

 

IŞİD DİRENİYOR

Operasyon çerçevesinde kentte yoğun çatışmalar sürerken IŞİD militanları da Dicle Nehri üzerindeki tek köprüyü yıktı. Şii milisler ve ordu birlikleri kentin kuzeyini merkeze bağlayan anayol olan Kadisiye Caddesi üzerinde konuşlanarak IŞİD'in direnişini kırmaya çalışıyor. Yerel kaynaklara göre IŞİD, General Süleymani komutasındaki Irak ordusunun ilerleyişini engellemek için kente giren anayollara patlayıcılar yerleştirdi.

Irak ordusu, Tikrit'in son savunma hattı olan Alem kasabasını salı günü ele geçirmişti. Ardından ordu birlikleri IŞİD'in karargâh olarak kullandığı bazı binaları kullanılamaz hale getirmişti.

IŞİD BAYRAKLARINI İNDİRDİLER, IRAK BAYRAKLARI ASTILAR

Uzun süredir IŞİD tarafından kapatıldığı ileri sürülen Alem'deki bir sağlık ocağı da yeniden hizmete açıldı. Iraklı askerler, hükümet binalarındaki IŞİD bayraklarını indirerek yerine Irak bayrakları astı. Alem kasabasında bulunan Irak ordusunda görevli Yüzbaşı Visam İbrahim, IŞİD'in kurduğu tuzaklar ve keskin nişancıların Irak ordusunun kasabanın tamamına hâkim olmasını engellediğini söyledi.

ABD'DEN HAVA DESTEĞİ

Irak güçlerinin saldırısı sırasında, ABD öncülüğündeki koalisyonun savaş uçakları da havadan destek verdi.

OPERASYONUN BAŞINDA İRANLI KOMUTAN VAR

Kuzey Irak'taki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Peşmerge Sorumlusu Mustafa Çavreş, Irak'ın Selahaddin eyaletinin merkezi Tikrit'i IŞİD'den kurtarma operasyonunun İran Özel Kuvvetler Birimi Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani tarafından yürütüldüğünü doğruladı.

Çavreş, "Eğer Tikrit ve Enbar'da başarı sağlanırsa, Musul'a yönelik operasyona Süleymani'nin emrindeki milisler ile Irak ordusu dışında başka bir güç olmayacak" dedi.

KASIM SÜLEYMANİ KİMDİR?

ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'nin belgelerine göre Kasım Süleymani, İran'ın Irak'taki her türlü politikasını formüle eden ve hayata geçiren kişiydi. Kasım Süleymani arada hiçbir kişi ya da birim olmadan, doğrudan doğruya İran devlet örgütlenmesinin en tepesinde bulunan dini lider Hamaney'e bağlıydı.

"HEM HER YERDEDİR HEM HİÇBİR YERDE"

Süleymanı için 'ortadoğuyu parmağında çeviren adam' tanımlaması yapılıyor. ABD'li yetkililerd ve onu tanıyanların yorumları da hayli ilginç. The Guardian'a konuşan kıdemli bir Amerikalı yetkili, Süleymani'yi tanımlarken "Acımasızlığı ve etkisi herkesi dehşete düşürür. O hem her yerdedir hem hiçbir yerde değildir" ifadelerini kullanıyor.

2004'ten 2009'a kadar Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görev yapan Muvaffak Ruba, "O koşulsuz bir biçimde Irak'taki en güçlü adam. Ondan habersiz Irak'ta hiçbir şey olmaz" diye konuşuyor.

IŞİD'DEN KARŞI ATAK

IŞİD mensupları, Irak'ın Enbar vilayetinin idari başkenti Ramadi'ye saldırarak havan topu mermileriyle karargahları hedef aldı. Enbar İl Meclisi Başkan Yardımcısı Falih İsavi, örgütün dört koldan Ramadi kentine saldırı düzenlediğini ve kente 17 bombalı araç sokmaya çalıştığını belirtti.

BİRÇOK AİLE MAHSUR KALDI

BM, Irak ordusunun Tikrit'i geri almak için başlattığı operasyon ile ilgili yaptığı açıklamada, Tikrit'ten 28 bin kişinin evini terk ederek Samarra kentine sığındığını duyurdu. Samarra'da bir çok ailenin de kontrol noktalarında mahsur kaldığı ifade edildi. BM Irak temsilcisi Nikolay Miladinov ise, ordu ve milislere Tikrit operasyonu sırasında sivilleri korumak için çağrıda bulundu. Sünni çoğunluğun bulunduğu Tikrit'te halk Şiilerin katliam yapmasından korktuğu için kaçıyor.

SADDAM'IN MEMLEKETİ

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Irak'ın devrik devlet başkanı Saddam Hüseyin'in doğum yeri olan ve Baas'ın ruhani başkenti olarak gösterilen Tikrit'i IŞİD'den geri almak için başlatılan operasyonun diğer kentleri örgütten kurtarmak için bir 'anahtar' olacağını söylemişti. Operasyon emrini Irak Başbakanı Haydar İbadi Mart başında Samarra'da bulunduğu ziyaret sırasında vermişti. IŞİD, 10 Haziran 2014'ten beri Musul'u elinde tutuyor.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, IŞİD'in İran'ın yardımıyla temizlendiğini söyledi. Caferi, bunun İran İslam Devrimi adına büyük bir başarı olduğunu kaydetti. Caferi, "Bugün Irak ve Suriye halkı İslami devrimimizin etkileyici rolünden dolayı İran halkına müteşekkirdir " diye konuştu.

Haber tarihi: 12 / 03 / 2015
Haber Okunma: 749
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: 51 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Sonraki: Asimder Bölge Temsilcisi Ermiş'Ermeni Katliamları Araştırma Enstitüsü'nün Açılmasını İstedi
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi