Bu yıl Iğdır'ın Yarısına Doğalgaz Verilecek Iğdır Belediyesi ve Serhat Gaz, 2017 yılında doğalgaz döşeme çalışmasına başlayarak, ş...           • Haydar Aliyev Lisesi Yöneticilerinden Asimder'e Ziyaret Iğdır Haydar Aliyev Fen Lisesi yöneticileri, Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mü...           • Zorbalara karşı direniş, ilerlemenin yoludur İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei, Biset bayramı dolaysıyla İslam ülkelerinin Tahran B&...           • REKTÖR ALMA, ARALIK MYO İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’ın Aralık İl&cc...           • DİLUCU KÖPRÜSÜ ALLAHA EMANET             Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti ile aramızda bulunan Dil...           • Iğdır Devlet Hastanesinde "Anne Oteli" Hizmeti Veriliyor Iğdır Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde tedavi gören bebekler, 'Anne Oteli' s...           • GÜLBEY, VAN’DAKİ ERMENİ LOBİSİ OYUNU BOZULDU… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • 'Sokak Hayvanlarına Kulübe Yapma' Projesi Iğdır'ın Tuzluca ilçesindeki ortaokul öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazı...           • AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz Ankara Temaslarını Anlattı AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz geçtiğimiz hafta Ankarada yaptığı ziyaretleri değerlendi...           • Lavaş Ekmeği Kış Sofralarında UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne Türkiye adına dahil edilen lavaş...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
6954 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7191 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
6843 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7584 İzlenme, 34 Yorum

Atatürk'ün gerçek sesi ve görü
5114 İzlenme, 32 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri
Reklamlar

SİZ HİÇ TÖVBE ETDİNİZ Mİ?

        İnsanları tövbe etmekten çekindiren cehet özleri hakkında daima hüsnü zanda olmaları ve hiç bir kötülük ve ya günah işlemediklerini düşünmeleridir. Hâlbuki bu hal insanlara Şeytanın telkinidir. Hiç kötülük etmeyen insan yoktur, tabi ki günahsızı da…

        Allah insanı çok aciz bir varlık olarak yaratmıştır. Cahillik ve ya malümatsızlıktan ötürü insan gaflete düşebilir, yanlış düşünebilir, kötü kararlar alabilir, bilerek ve ya bilmeyerek kusurlu bir davranış sergileye biler. Çünkü insanın Allaha karşı isyan etmesi için çalışan, vesvese vererek doğru yolun üzerine oturan, şeytan gibi amansız bir düşmeni vardır. Nefis gibi daima pisliyi emreden bir istikameti de vardır. İnsan bu iki menfi güçten kendini koruyabildiği ölçüde Allah’ın razılığını ve rahmetini kazanabilir. Ancak her ne olursa olsun bütün bunlara rağmen Allah insanlara kötülükleri görebilmeleri için mutlak bir yol gösterir; ve bu yol tövbedir.

        Müminin tez-tez tövbe etmesi onun tevazusunun ve Allah karşısında acizliğini bilmesinin bir alametidir. Allah’ın razılığına uygun bir harekettir. Bu ibadete karşılık olarak da Allah çok tövbe eden kimselerin yüreğine ferahlık verir, üzerindeki ağırlığı kaldırır, aklını, şuurunu açar.

        Unutulmamalı ki, insan hayatı boyunca küçük ve ya büyük nasıl bir kötülük ederse etsin, semimi olarak tövbe ettiği müddetçe, semimi bir yürekle, bağışlayan ve esirgeyen, tövbeleri kabul edip günahları iyiliklere çeviren Allaha yöneldiği müddetçe geçmişte ettiği kötülüklerinin bağışlanmasını ümit edebiler. Allah, tövbenin karşılığını mutlak verir. Günahlarını bağışlayarak iyiliklere çevirir, ettiği ve edeceği hayırlı ve güzel işleri en gözeliyle mükafatlandırır.

      Allah’ın bağışlayan sıfatı, Rabbimizin insanlara takdım ettiği en büyük nimetlerden ve insanlıklardan biridir. İnsanın ümitsizliğe kapılıp ettiği kötülüklerden sonra özünün bir daha düzelmeyeceğini düşünmesi çirkin bir düşüncedir. Allah’ın şefkatini, merhametini, bağışlayıcılığını göz ardı eden kimse kendi kendine zulmetmiş olur, ayni zamanda da Kur-an ahlakının gereğini tetkik etmemiş olur. Kötülükler, bu kötülükler karşısında bunlardan derhal imtina eden ve Kur-an’a uygun bir raftan sergileyerek bunları telefi eden semimi müminlerin ahiretteki derecelerini yükseltir, onları yetkinleştirir, eksiklik ve acizliklerinin, kul olduklarının daha iyi şuurunda olmalarını temin eder. Ehemmiyetli olan insanın günahında ısrar etmekten derhal pişman olup tövbe etmesidir. Ayetlerde Rabbimiz salih emeller eden, zekatı veren, kısaca Kur-an ahlakını yaşayanları bağışlayacağını ve rahmetine kovuşturacağını bildirir:

       Ben, hakikaten de, tövbe edip, iman getirip iyi işler gören, sonra da doğru yolu tutanları bağışlıyorum. (Taha Süresi / 82)

      Odur ki, çok geç olmadan gelin samimi kalple Allah karşısında bildiğimiz ve bilmediğimiz günahlarımız hatalarımız için tövbe edip ve derin bir imanla yüce Rabbimize yönelik O’nun doğru yolu olan yol göstericimiz Kur-an ahlakını benimseyelim, inşallah.

Haber tarihi: 10 / 09 / 2014
Haber Okunma: 925
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: 51 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Sonraki: Ermenistan'da Cuma Namazı Kılma Talebi Reddedildi
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi