Bu yıl Iğdır'ın Yarısına Doğalgaz Verilecek Iğdır Belediyesi ve Serhat Gaz, 2017 yılında doğalgaz döşeme çalışmasına başlayarak, ş...           • Haydar Aliyev Lisesi Yöneticilerinden Asimder'e Ziyaret Iğdır Haydar Aliyev Fen Lisesi yöneticileri, Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mü...           • Zorbalara karşı direniş, ilerlemenin yoludur İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei, Biset bayramı dolaysıyla İslam ülkelerinin Tahran B&...           • REKTÖR ALMA, ARALIK MYO İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’ın Aralık İl&cc...           • DİLUCU KÖPRÜSÜ ALLAHA EMANET             Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti ile aramızda bulunan Dil...           • Iğdır Devlet Hastanesinde "Anne Oteli" Hizmeti Veriliyor Iğdır Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde tedavi gören bebekler, 'Anne Oteli' s...           • GÜLBEY, VAN’DAKİ ERMENİ LOBİSİ OYUNU BOZULDU… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • 'Sokak Hayvanlarına Kulübe Yapma' Projesi Iğdır'ın Tuzluca ilçesindeki ortaokul öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazı...           • AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz Ankara Temaslarını Anlattı AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz geçtiğimiz hafta Ankarada yaptığı ziyaretleri değerlendi...           • Lavaş Ekmeği Kış Sofralarında UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne Türkiye adına dahil edilen lavaş...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
6954 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7191 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
6843 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7584 İzlenme, 34 Yorum

Atatürk'ün gerçek sesi ve görü
5114 İzlenme, 32 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri
Reklamlar

İslam güzel olan her şeydir.

             İslam güzel olan her şeydir. Özgürlük, sevgi, barış, kardeşlik, yardımlaşma, dostluk, iyi niyet, hoşluk, Allah'tan korkma, Allah'ı sevme, dürüstlük, samimiyet, bilim, sanat, estetik bunların hepsi İslam'ın özünde vardır.

         İslam güzel olan her şeydir. İslam'da kin yoktur. İslam'da terör, kargaşa, bencillik, çıkarcılık, kıskançlık, arkadan konuşmak, dedikodu, yanındaki açken tok yatmak, yalan ve bağnazlık yoktur. Kötü olan hiçbir şey yoktur. “İslam” kelimesi Arapça da “barış” kelimesiyle aynı anlama gelir. “Ey iman edenler! Hepiniz toptan barış (İslam'a) girin Şeytanın adımlarını izlemeyin, çünkü o size apaçık bir düşmandır!.” (Bakara Suresi, 208)

          İslam sevgi ve şefkat temelleri üzerine kurulu bir dindir. Kuran, imandan kaynaklanan ve ruh üzerinde derin bir etki oluşturan bir sevgi anlayışını bizlere öğretir. Fedakârlık, cesaret, cömertlik, Sevgi ve koruma hisleri, Kur-an'daki sevgi anlayışının özünü oluşturur. Bu nedenle İslam barışa çağırır ve Allah'a karşı tam samimiyet ve dürüstlüğün yaşandığı bir hayatı teşvik eder. Bu nedenle herkesin samimi bir şekilde İslam'ı yaşayabilmesi için Allah'ın hüküm ve emirlerini kendi kişisel vicdanının sesiyle kabul etmesi ve uygulaması çok önemlidir. Dinde zorlama ve baskı yoktur. (Bakara Suresi, 256) Kimse İslam ahlakına göre yaşamaya zorlanamaz. İman edenlerin sorumluluğu insanlara Allah'ın varlığını ve Kur-an ahlakını anlatmaktır. Bu yükümlülüğü yerine getirmek isteyen Müslümanlar, diğer insanların hidayetine vesile olmak için insanlara İslam'ı anlatırlar. ALLAH’ın "iyiliği emret, kötülükten sakın" hükmünü yerine getirir ve insanları ALLAH’ın yoluna tüm samimiyetleriyle çağırırlar. Ancak bu mesuliyeti yerine getirirken hiçbir şekilde onları mecbur etmezler. Aslında Kur-an, insanlara düşünce ve din özgürlüklerini yaşayabilecekleri özgür bir ortam sunar. Bu nedenle Müslümanlar, Kur-an'da 'Kitap Ehli” olarak adlandırılan Yahudi ve Hıristiyanlara da derin bir şefkat, sevgi ve adaletle davranırlar. ALLAH din hakkında sizinle savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayan kimselere iyilik etmekten, onlara adaletli davranmaktan men etmez. ALLAH adaletli olanları sever! (Mumtehena Suresi), ALLAH Kuran'da insanları farklı inanç ve görüşlere sahip kavimler olarak yarattığını, bu nedenle Müslümanların bu farklı görüşlere sahip insanların varlığını güzellik ve sevgiyle kabul etmesi gerektiğini bildirmiştir. Allah'ın insanlar için dünyada uygun gördüğü model budur. Eğer ALLAH dileseydi, sizi (aynı şeriata tabi) bir tek ümmet yapardı.

           Fakat bu (çeşitlilik) Allah'ın verdikleriyle sizi denemesi içindir. Öyleyse iyi işlerde birbirinizle yarışın. Hepinizin dönüşü Allah'adır. (ALLAH) anlaşmazlığa düştüğünüz şeyleri size haber verecektir! (Maide Suresi, 48) Bu nedenle Müslümanlar her din, ırk ve halktan insanı Allah'ın bu dünyadaki tecellileri olarak görür ve onlara karşı derin bir sevgi ve şefkat duyar Barışın sağlandığı bir toplumun en önemli özelliği aynı zamanda bir güven ortamı olmasıdır. Güvenlik yaratılmadığı sürece barış ortamı asla oluşmaz. Bu açıdan İslam barışın ön koşulunu sağlar ve güvenliği sağlamanın tek yolu “İslam'a girmek” yani Kur-an ahlakına göre yaşamaktır. Kur-an'a göre bir Müslüman, ister Müslüman olsun ister Müslüman olmasın, hatta isterse ateist olsun herkese güzellik ve şefkatle davranmalıdır. Yardıma muhtaçları, masumları korumak ve “bozgunculuğu yayılmasına” engel olmak bir Müslüman’ın görevidir. Fitne, güven, rahatlık ve barış için en tehlikeli engeldir.... ALLAH bozgunculuğu sevmez!. (Bakara Suresi, 205) İslam güzellik dinidir, bu ahlakla yaşan kimse de elbette ki Allah'ın en güzel tecellilerindendir.

Haber tarihi: 30 / 08 / 2014
Haber Okunma: 983
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: 51 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Sonraki: Emniyet Müdürü Babal: "Pasaport Hizmeti Vatandaşın Ayağına Gidiyor"
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi