Bu yıl Iğdır'ın Yarısına Doğalgaz Verilecek Iğdır Belediyesi ve Serhat Gaz, 2017 yılında doğalgaz döşeme çalışmasına başlayarak, ş...           • Haydar Aliyev Lisesi Yöneticilerinden Asimder'e Ziyaret Iğdır Haydar Aliyev Fen Lisesi yöneticileri, Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mü...           • Zorbalara karşı direniş, ilerlemenin yoludur İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei, Biset bayramı dolaysıyla İslam ülkelerinin Tahran B&...           • REKTÖR ALMA, ARALIK MYO İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’ın Aralık İl&cc...           • DİLUCU KÖPRÜSÜ ALLAHA EMANET             Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti ile aramızda bulunan Dil...           • Iğdır Devlet Hastanesinde "Anne Oteli" Hizmeti Veriliyor Iğdır Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde tedavi gören bebekler, 'Anne Oteli' s...           • GÜLBEY, VAN’DAKİ ERMENİ LOBİSİ OYUNU BOZULDU… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • 'Sokak Hayvanlarına Kulübe Yapma' Projesi Iğdır'ın Tuzluca ilçesindeki ortaokul öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazı...           • AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz Ankara Temaslarını Anlattı AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz geçtiğimiz hafta Ankarada yaptığı ziyaretleri değerlendi...           • Lavaş Ekmeği Kış Sofralarında UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne Türkiye adına dahil edilen lavaş...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
6954 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7191 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
6843 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7584 İzlenme, 34 Yorum

Atatürk'ün gerçek sesi ve görü
5114 İzlenme, 32 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri
Reklamlar

Duygusal olmak, yoksa duyarlı olmak?

Müminler duyarlı olmayı o kadar güzel sunarlar ki, çevrelerindeki çoğu insanlar onların bu ince düşüncesini anlamazlar. Örneğin, bir Müslüman’ın düştüğü zor bir durum samimi mümin için çok duyarlı bir durumdur. Bu duruma hiçbir zaman duyarlılık göstermeden vicdanı rahat olmaz. Duyarlılık insanda nezakete, ince düşünmeye neden yaratan önemli hususlardan biridir. Örneğin, aç olduğu halde önce kardeşini yemekle sağlamak, yorgunken önce kardeşinin dinlenme imkan bulmak, samimi bir Müslüman’a vicdani rahatlık verir. "Onlar kendilerinin istedikleri şeylerden fakire, yetime ve esire de verirler. (İnsan Suresi / 8) Kuran ahlakıyla yetişmiş insanlar son derece kaliteli, kibar, ince düşünceli ve duyarlıdırlar. Birçokları duyarlı olmak ile duygusal olmak özelliklerini karıştırabilir bilirler. Ama bunlar birbirinden çok farklı, hatta birbirine zıt özelliklerdir.

Duygusallık Şeytanın insanları gizli bir hile ile Kuran ahlakından uzaklaştırmak için kullandığı tavır bozukluklarından biridir. Duygusal düşünmeye başlayan bir insan aklının karar verdiği görüşlerden uzaklaşıyor, amaca uygun olarak doğru düşünebilme yeteneğini kaybeder. Kuran ahlakına uygun düşünmek değil, duygularının emriyle akıldan uzak bir davranışla hareket etmeye başlar. Duygusallığın insana hiçbir faydası yoktur, aksine, her yönden - hem fiziksel, hem de manevi olarak insanı çok büyük bir zararın içerisine sokar. Dolayısıyla normal şartlarda hiçbir insan üzülmesine neden olan bir ruh halinde olmak istemez. Ancak Şeytan zayıf karakterli insanlara nefislerinin zaaf gösterdiği noktalardan yanaşır. Bu nedenle herhangi bir Müslüman’ın karşılaştığı herhangi zorlukta kendi duygusal değil, Kuran'da emrettiği olunanlarla hareket etmesi daha doğrudur. Duygusallıkla duyarlılık kelime itibarı ile birbirlerine çok benseler de, kelime anlamıyla birbirinden tamamen farklıdırlar. Bir insan etrafında yaşanan olaylara, dünyada Müslümanların başına gelen zulümlere karşı duyarlı olmalıdır ki elinden geldiği her yardımı yapsın, asla bu durumda duygusallığa kapılmamalıdır, yoksa yardım etmek kabiliyetini kaybeder, tam aksine, kendisine yardım lazım olur.

Ve sonunda belirtmek isterim ki, bu konu aslında önemli bir konudur. Kompozisyonlar duygusallık ile duyarlı olmak özelliklerini birbirinden farklı bir his olduğunu bilmedikleri için hayatlarında zorluklara, depresyon haline düşmek gibi ruhsal sorunlara yol açabiliyorlar. Birbirimize karşı, tüm insanlara karşı duyarlı olalım, ama gelin duygusal olmayalım. İnşaallah.

Haber tarihi: 23 / 07 / 2014
Haber Okunma: 1124
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: 51 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Sonraki: ERMENİLERİN KARS KALESİNDE BAYRAK AÇMALARINA BİR TEPKİ DE ASİMDER’DEN GELDİ…
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi