Bu yıl Iğdır'ın Yarısına Doğalgaz Verilecek Iğdır Belediyesi ve Serhat Gaz, 2017 yılında doğalgaz döşeme çalışmasına başlayarak, ş...           • Haydar Aliyev Lisesi Yöneticilerinden Asimder'e Ziyaret Iğdır Haydar Aliyev Fen Lisesi yöneticileri, Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mü...           • Zorbalara karşı direniş, ilerlemenin yoludur İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei, Biset bayramı dolaysıyla İslam ülkelerinin Tahran B&...           • REKTÖR ALMA, ARALIK MYO İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’ın Aralık İl&cc...           • DİLUCU KÖPRÜSÜ ALLAHA EMANET             Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti ile aramızda bulunan Dil...           • Iğdır Devlet Hastanesinde "Anne Oteli" Hizmeti Veriliyor Iğdır Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde tedavi gören bebekler, 'Anne Oteli' s...           • GÜLBEY, VAN’DAKİ ERMENİ LOBİSİ OYUNU BOZULDU… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • 'Sokak Hayvanlarına Kulübe Yapma' Projesi Iğdır'ın Tuzluca ilçesindeki ortaokul öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazı...           • AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz Ankara Temaslarını Anlattı AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz geçtiğimiz hafta Ankarada yaptığı ziyaretleri değerlendi...           • Lavaş Ekmeği Kış Sofralarında UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne Türkiye adına dahil edilen lavaş...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
6954 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7191 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
6843 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7584 İzlenme, 34 Yorum

Atatürk'ün gerçek sesi ve görü
5114 İzlenme, 32 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri
Reklamlar

Dünya imtihan yeridir

Nezaket Bedirova

“Artık ne yapacağımı bilemiyorum, nasıl olur böyle bir şey, imkanı yok düzelmez”...

Bunlar birçok insanın çok sık kullandığı ve çevresindekilerden de duyduğu sözlerdir. Umutsuzluk ifade eden ve hemen arkasından üzüntüyü getiren bu ifadeler aslında bu insan karakterini de bize tanıtır.

Üzüntüye eğilimi olan insanlar mutsuzluk ve sıkıntı için her an bir sebep bulmak gibi garip bir kabiliyete sahiptirler. Herhangi bir konuda mutlaka sorun oluşturacak bir olumsuzluk bulurlar. Haksızlığa uğradığını düşünmek, içine kapanıp yanlızlığı tercih etmek, küskünlük, bencillik, öncelik beklentisi içinde olmak, olayları ters yorumlamak bu kişilerin kötü ahlakındaki belirleyici özelliklerdendir.

Geçmişteki hatalar, söylenen bir söz, geciken otobüs, iş yerindeki bir aksaklık, yemeğin gecikmesi, istediği şeyi o anda elde edemekek, herhangi bir konudaki unutkanlık kısacası her konu bu kişiler için üzüntü vesilesi olabilmektedir. Hatta bu kişiler bütün mantıksızlığına ve hiçbir fayda vermeyecek olmasına rağmen geçmişteki olayları hatırlayıp bunlardan dolayı üzüntü bile duyabilirler.

Bu ruh halinin bir sonucu olarak yüzlerinde, sıkıntının derin çizgiler oluşturduğu, solgun yüzlü, fersiz bakışlı insanlar ortaya çıkar. Bu insanlar sıkıntılarını üzüntüye, üzüntülerini de kavgacı, tartışmacı, mutsuz bir kişiliğe dönüştürürler.

Bu kişilerin ortak sorunu iman zafiyeti içinde olmalarıdır. İman ettiklerini söyleseler de aslında gerçek anlamda iman etmemişlerdir ve Allah’ı gereği gibi tanımamaktadırlar.

Öncelikle üzüntü vesilesi gibi kabul edilen olayların tümü özel olarak var edilir. Dünya imtihan yeridir yani güzel ya da kötü davranışlarda bulunup bulunmayacağımızın denenmesi için gönderildiğimiz bir yerdir. Hastalık, terör, ekonomik kriz, okul sınavlarında başarısız olmak, yemeğin yanması, arabaya ya da eve gelen bir zarar, uçağın rötar yapması, birinden kötü söz işitmek bunların hepsi teker teker ya da kimi zaman da aynı anda insana imtihan olarak verilebilir. Bu gerçeği bilen bir insan umutsuzluğa, üzüntüye ya da sıkıntıya kapılmayacaktır.

Birçok insanın hatta iman eden bazı insanların da haberdar olmadığı gerçek ise Allah’ın üzüntüyü haram kıldığıdır:

Gevşemeyin, üzülmeyin; eğer (gerçekten) iman etmişseniz en üstün olan sizlersiniz. (Al-i İmran Suresi, 139)

Üzüntü makbul bir davranış değildir, Peygamberimiz (sav)’in hayatından örnekler vererek üzüntüyü kendilerince normal göstermeye çalışanlar büyük bir yanılgı içindedirler.

Unutmayın ki her ne olursa olsun insanın üzüntüden uzak durması, üzüntü kaynağı olabilecek gibi görünen konulardaki hayırları görüp güzelliğe çevirmesi çok kolaydır. Bu konuda verilecek kesin bir karar olumsuzluklarda da bir güzellik ve hayır olduğunu görmeye vesiledir.

Kaderin varlığını bilen, Allah’ın iman edenler için her olayı hayırla yarattığını kavrayan bir insanın sıkıntıya düşmesi söz konusu bile değildir. İnsanın mutlu olmasının, her an ümitvar olmasının tek yolu iman etmek ve Allah’ın hoşnut olacağı bir yaşam sürmektir, aksinde mutlu bir yaşam mümkün değildir.

Haber tarihi: 05 / 07 / 2014
Haber Okunma: 1077
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: 51 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Sonraki: Kürtler bağımsızlık için Türkiye'deki seçimleri bekleyecek
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi