Bu yıl Iğdır'ın Yarısına Doğalgaz Verilecek Iğdır Belediyesi ve Serhat Gaz, 2017 yılında doğalgaz döşeme çalışmasına başlayarak, ş...           • Haydar Aliyev Lisesi Yöneticilerinden Asimder'e Ziyaret Iğdır Haydar Aliyev Fen Lisesi yöneticileri, Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mü...           • Zorbalara karşı direniş, ilerlemenin yoludur İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei, Biset bayramı dolaysıyla İslam ülkelerinin Tahran B&...           • REKTÖR ALMA, ARALIK MYO İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’ın Aralık İl&cc...           • DİLUCU KÖPRÜSÜ ALLAHA EMANET             Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti ile aramızda bulunan Dil...           • Iğdır Devlet Hastanesinde "Anne Oteli" Hizmeti Veriliyor Iğdır Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde tedavi gören bebekler, 'Anne Oteli' s...           • GÜLBEY, VAN’DAKİ ERMENİ LOBİSİ OYUNU BOZULDU… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • 'Sokak Hayvanlarına Kulübe Yapma' Projesi Iğdır'ın Tuzluca ilçesindeki ortaokul öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazı...           • AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz Ankara Temaslarını Anlattı AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz geçtiğimiz hafta Ankarada yaptığı ziyaretleri değerlendi...           • Lavaş Ekmeği Kış Sofralarında UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne Türkiye adına dahil edilen lavaş...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
6957 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7195 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
6847 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7588 İzlenme, 34 Yorum

Atatürk'ün gerçek sesi ve görü
5118 İzlenme, 32 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri
Reklamlar

Iğdır Üniversitesi'nin Öncülüğünde Hazırlanan "Karakoyunlu Tarihi Mezar Taşları Dile Geliyor"...

Iğdır Üniversitesi'nin öncülüğünde hazırlanan "Karakoyunlu Tarihi Mezar Taşları Dile Geliyor" projesi tamamlandı.

Karakoyunlu Köylerine Hizmet Götürme Birliği ve "Iğdır Üniversitesi ortaklığında Serhat Kalkınma Ajansı'na (SERKA) sunulan "Karakoyunlu Tarihi Mezar Taşları Dile Geliyor" projesi tamamlandı. Büyük bir özveriyle hazırlanan proje kapsamında Karakoyunlu Tarihi Mezar Taşları ile ilgili bilinmeyen birçok konu gün yüzüne çıktı. "Karakoyunlu Tarihi Mezar Taşları Dile Geliyor" projesinin danışmanlığını Iğdır Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Tarih Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cengiz Atlı, proje yürütücülüğünü de Iğdır Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Elemanı Hazal Ceylan Öztürker yaparken; Derya Aksoy, Galip Güler ve Muhammed Alperen Özdemir'de projede yer alan diğer akademisyenler oldu.

Hazırlanan projeyle, geçtiğimiz Haziran ayından bu yana, 'Karakoyunlu Açık Hava Müzesi Mezarlık' alanlarında ayrıntılı bir arazi çalışması yürütüldüğünü belirten proje danışmanı Yrd. Doç. Dr. Cengiz Atlı, bu çalışma dahilinde mezar taşlarının üzerinde bulunan kitabelerin okunduğunu, mezar taşları fotoğraflarının çekildiğini, ölçüleri alındığını ve ölçekli çizimlerin yapıldığını söyledi. Projede yapılan çalışma ile ilgili bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Atlı, "Mezar taşlarının edebi ve tarihi değerlerine vakıf olunabilmesi için kitabeler okuyup ve epigrafik değerleri ortaya koyup; bunun neticesinde ayrıca mezar taşlarının kimlik bilgileri, doğum ve ölüm tarihleri, cinsiyet tespitleri yaptık. Mezar taşlarının, sanat tarihi açısından ait olduğu tipolojik özellikler belirleyip ve üzerlerindeki sembolik anlamlı dekorasyon öğelerinin anlamlarını çözümledik. Tüm bu çalışmaların neticesi olarak, genelde Iğdır'ın özelde Karakoyunlu'nun kültürel varlıklarından biri olan mezar taşları tüm yönleriyle kayıt altına alındı. Yapılan bu projeyle mezar taşlarının yok olup gitmesini engellediğimize, gelecek kuşaklara aktarımını sağladığımıza inanıyorum. Ayrıca kültür tarihi içerisinde, mezar ve mezarlık kültürü noktasında Iğdır'ın durumunu tespit ettik. Buna göre hem günümüzde hem de geçmiş dönemlerde sınır kenti olma özelliğini koruyan Iğdır'ın mezar taşı kültürü itibariyle hem Karakoyunlu dönemi hem de Osmanlı dönemi mezar kültürünün karışımı homojen bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkündür" dedi.

Yine bu çalışma neticesinde, şehir ve ilçe tarihi bir nebze de olsa aydınlatıldığını ifade eden Atlı, "Özelde bu sonuçlara ulaşılırken genel olarak Anadolu kültürü içerisinde, sınır kenti olmasına, hatta bazı dönemlerde sınır dışında kalmasına rağmen Iğdır'ın da bu kültüre katkılar sunduğu tespit edilmiştir. Günümüzde, gerek üniversiteler gerekse devletin diğer kurumlarının destekleriyle yapılan bu tarz çalışmaların artması son derece sevindiricidir. Bu, öncelikle proje üretimiyle ilgili, insanlarımızın geldiği noktayı göstermektedir. Bunun yanında, özellikle üniversitelerimizin bölgeye değer katma, geçmiş değerleri tespit etme ve yeni şeyler üretme noktasında, bölgeyle ilgili duyarlılığın derecesini göstermesi bakımından büyük öneme sahiptir" diye konuştu.

28 Şubat 2014 tarihinde projenin tamamlandığını ve çalışmanın "Iğdır- Karakoyunlu Tarihi Mezar Taşları" adı ile kitaplaştırıldığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Atlı, alanında uzman ekip üyeleri tarafından hazırlanan tanıtım kitabının, Iğdır Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Karakoyunlu İlçe Kaymakamlığı ve SERKA işbirliği ile basıldığını belirtti. Yrd. Doç. Dr. Atlı son olarak, daha önce üzerine ayrıntılı bir çalışma yapılmamış olan 'Karakoyunlu Tarihi Mezar Taşları' ile ilgili bilimsel boşluğun doldurulmasını ve bundan sonraki çalışmalara örnek teşkil etmesini temenni ettiğini belirtti.

Haber tarihi: 07 / 03 / 2014
Haber Okunma: 1306
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: 51 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Sonraki: Okul bahçesinde kalp krizinden öldü
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi