Bu yıl Iğdır'ın Yarısına Doğalgaz Verilecek Iğdır Belediyesi ve Serhat Gaz, 2017 yılında doğalgaz döşeme çalışmasına başlayarak, ş...           • Haydar Aliyev Lisesi Yöneticilerinden Asimder'e Ziyaret Iğdır Haydar Aliyev Fen Lisesi yöneticileri, Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mü...           • Zorbalara karşı direniş, ilerlemenin yoludur İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei, Biset bayramı dolaysıyla İslam ülkelerinin Tahran B&...           • REKTÖR ALMA, ARALIK MYO İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’ın Aralık İl&cc...           • DİLUCU KÖPRÜSÜ ALLAHA EMANET             Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti ile aramızda bulunan Dil...           • Iğdır Devlet Hastanesinde "Anne Oteli" Hizmeti Veriliyor Iğdır Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde tedavi gören bebekler, 'Anne Oteli' s...           • GÜLBEY, VAN’DAKİ ERMENİ LOBİSİ OYUNU BOZULDU… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • 'Sokak Hayvanlarına Kulübe Yapma' Projesi Iğdır'ın Tuzluca ilçesindeki ortaokul öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazı...           • AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz Ankara Temaslarını Anlattı AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz geçtiğimiz hafta Ankarada yaptığı ziyaretleri değerlendi...           • Lavaş Ekmeği Kış Sofralarında UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne Türkiye adına dahil edilen lavaş...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
6954 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7191 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
6843 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7584 İzlenme, 34 Yorum

Atatürk'ün gerçek sesi ve görü
5114 İzlenme, 32 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri
Reklamlar

Geçmeyen ağrılara iğneli tedavi

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Hakan Baydar, iğnelerle yaptıkları tedavilerde kanser, baş, bel, zona, eklem ağrılarının tedavisinde olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi.

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 3 yıldır faaliyette olan Ağrı Ünitesi'nde günde ortalama 40 hasta tedavi ediliyor. Ünitede hastalar ağırlıklı olarak kanser, baş, bel, zona, eklem ağrılarından şikayetçi. Ünitede görev yapan Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Hakan Baydar, hastalarda genellikle ağrı kesici kullanmadıklarını belirterek, "Hastalarımıza uyguladığımız tedavilerden biri de tetik nokta enjeksiyonu tedavisi. Bu tedavide kaslarda tetik noktalar var. Merkezine iğne ile girip kası yırtıyoruz. İçine düşük konsantrasyonda lokal anastezi uyguluyoruz. Bunu 3-5 seans uygulayarak ilaç kullanımını azaltmaya, sıfırlamaya çalışıyoruz. Bunun dışında çeşitli eklem içi enjeksiyonlar gibi uygulamalar da yapıyoruz" dedi.

AĞRI İNSANLIK TARİHİ KADAR ESKİ

Dr. Baydar, ağrının vücudun verdiği bir tepki olduğunu söyledi. Dr. Baydar, "Ağrı tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Vücudun belirli bir bölgesinden kaynaklanan doku hasarına bağlı olan veya olmayan, kişinin geçmişteki deneyimleri ile ilgili hoş olmayan, bir duyum ve davranış şeklidir. İnsanoğlu yüzyıllardır ağrıya çözüm bulmak için yöntemler geliştirmiştir. Hastalar özellikle uzun süren ağrılardan çok mağdur oluyorlar. Vatandaşlar ağrıyı hemen ağrı kesici ilaçla geçirmeye çalışıyor. Maalesef Türkiye'de bilinçsiz ilaç kullanımında ağrı kesici ilaçlar da çok fazla durumda. Her ağrısı olan direkt ağrı kesiciye sarılmasın" diye konuştu.

AĞRIYI HAFİFE ALMAYIN

Ağrının birçok hastalığın belirtisi olabileceğini söyleyen Dr. Hakan Baydar, "Bir ağrı kanser ya da kalp damar hastalıkları gibi önemli hastalarıkların da belirtisi olabilir. Geçmeyen ağrı şikayetiyle ünitemize gelip kanser tanısı konan hastalarımız oldu. İnsanlar ağrıyı hafife almasın, mutlaka sebeplerini araştırsın. Özellikle son yıllarda genç ve orta yaş kesimde bel ve boyun fıtığına bağlı ağrılar sıkça görülüyor. Genç erişkinlerde skolyoz rahatsızlıklarına bağlı olarak ağrılar görülebiliyor. Öğrencilerde de ders ve sınav stresine bağlı olarak kas ağrıları görülüyor. Polikliniğimize her yaştan hasta geliyor. Amacımız uyguladığımız tedavilerle ağrısız süreyi uzatıp tam tedavi sağlamak" diye konuştu.

Haber tarihi: 28 / 02 / 2014
Haber Okunma: 1381
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: 51 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Sonraki: Demir eksiliğine dikkat
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi