Bu yıl Iğdır'ın Yarısına Doğalgaz Verilecek Iğdır Belediyesi ve Serhat Gaz, 2017 yılında doğalgaz döşeme çalışmasına başlayarak, ş...           • Haydar Aliyev Lisesi Yöneticilerinden Asimder'e Ziyaret Iğdır Haydar Aliyev Fen Lisesi yöneticileri, Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mü...           • Zorbalara karşı direniş, ilerlemenin yoludur İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei, Biset bayramı dolaysıyla İslam ülkelerinin Tahran B&...           • REKTÖR ALMA, ARALIK MYO İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’ın Aralık İl&cc...           • DİLUCU KÖPRÜSÜ ALLAHA EMANET             Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti ile aramızda bulunan Dil...           • Iğdır Devlet Hastanesinde "Anne Oteli" Hizmeti Veriliyor Iğdır Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde tedavi gören bebekler, 'Anne Oteli' s...           • GÜLBEY, VAN’DAKİ ERMENİ LOBİSİ OYUNU BOZULDU… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • 'Sokak Hayvanlarına Kulübe Yapma' Projesi Iğdır'ın Tuzluca ilçesindeki ortaokul öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazı...           • AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz Ankara Temaslarını Anlattı AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz geçtiğimiz hafta Ankarada yaptığı ziyaretleri değerlendi...           • Lavaş Ekmeği Kış Sofralarında UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne Türkiye adına dahil edilen lavaş...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
6951 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7188 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
6842 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7582 İzlenme, 34 Yorum

Atatürk'ün gerçek sesi ve görü
5112 İzlenme, 32 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri
Reklamlar

40 Yılda 300 Bin Karelik Fotoğraf Arşivi Oluşturdu

ÇAĞLAR SEFERTAŞ - Kars'ta yaşayan 62 yaşındaki fotoğraf sanatçısı Yıldırım Öztürkkan, 40 yıllık meslek hayatında 300 bin karelik fotoğraf arşivi oluşturdu.

Kentte 1973 yılından bu yana profesyonel fotoğrafçılık yapan, ulusal ve uluslararası dergilerde foto muhabirliği görevini de üstlenen Öztürkkan, 2010 yılında "Yılın fotoğraf sanatçısı ve "Yaşayan Kültür Hazinesi" ödülüne layık görüldü.

Öztürkkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 40 yıldır yurt dışında, Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinde fotoğraf çalışmalarına katıldığını belirterek, meslek hayatı boyunca Kars'ın kültürüne yönelik çok sayıda fotoğrafı bulunduğunu söyledi.

Her konu hakkında ve farklı açılarda fotoğraf çalışması yaptığını anlatan Öztürkkan, "Doğa, insan, portre, tarihi eser fotoğrafları çektim. Ortada konu sınırlaması yok ama yoğun olarak eski eserler üzerinde çalıştım" dedi.

Doğanın yeniden bulunabileceğini ancak eski eserlerin bir daha bulunamayacağını vurgulayan Öztürkkan, şunları kaydetti:

"Biz 40 yıl öncesinden işin farkına vararak, tarihi eserlerimizi fotoğrafladık. Fotoğraf arşivimi grup grup oluşturdum. Büyük bir çoğunluğunu Ani Harabeleri'ne ayırdım. Dijital ortam olmadan evvel siyah beyaz ve slayt olarak gruplandırırsak bunlar 30-35 bin kareyi buldu. Dijitale geçince rakam biraz daha büyümeye başladı. Çünkü film sınırlaması ve masraf yok. İster istemez biz de fotoğrafa yüklendik. Dijital ortamdan bu tarafa her hafta istisnasız bin 500, 2 bin kare fotoğraf çekmekteyiz. Şu anda arşivimde aşağı yukarı 300 binin üzerinde fotoğrafım var. Tabiatın altında duran bir şey eskimez mi? Eskiden fotoğrafını çektiğim bir eseri şimdi çekmeye gittiğimde eserin değiştiğini görüyorum."

"Ani'de 2 depreme şahit oldum"

Öztürkan, Ani Ören Yeri'nde iki depreme şahit olduğunu anımsatarak, "19 Ağustos 1966 saat 14.30 civarında deprem olmuştu. O zaman ortaokuldaydım. İki eser yıkıldı orada. 7 Aralık 1989 depreminde de katedralin kuzey cephesi yıkıldı. Tabii bu arada surlardan da yıkılan oldu. Dökülen ve kırılan yerler de vardı" diye konuştu.

Çektiği fotoğraflarla kitap oluşturduğuna vurgu yapan Öztürkkan, "Yeni ve Eski Kars" ile "Gravürler ve Minyatürlerle Kars" adlı iki kitap çıkardığını kaydetti.

Öztürkkan, "Gravürler ve Minyatürlerle Kars" kitabının yeni çıktığına değinerek, "Bunları yıllar önce yaptığımız çalışmanın semeresi olarak da görebiliriz. Bir yandan onları biriktirirken diğer yandan da fotoğrafları çekiyorduk. Eski ile yeni arasındaki farkı da o zaman fark etmeye başladık ve kitaplaştırdık. Hatta üçüncüsünü de hazırlamaya başladık" ifadelerini kullandı.

Haber tarihi: 10 / 01 / 2014
Haber Okunma: 819
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: 51 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Sonraki: Liselileri üzecek haber
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi