Bu yıl Iğdır'ın Yarısına Doğalgaz Verilecek Iğdır Belediyesi ve Serhat Gaz, 2017 yılında doğalgaz döşeme çalışmasına başlayarak, ş...           • Haydar Aliyev Lisesi Yöneticilerinden Asimder'e Ziyaret Iğdır Haydar Aliyev Fen Lisesi yöneticileri, Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mü...           • Zorbalara karşı direniş, ilerlemenin yoludur İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei, Biset bayramı dolaysıyla İslam ülkelerinin Tahran B&...           • REKTÖR ALMA, ARALIK MYO İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’ın Aralık İl&cc...           • DİLUCU KÖPRÜSÜ ALLAHA EMANET             Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti ile aramızda bulunan Dil...           • Iğdır Devlet Hastanesinde "Anne Oteli" Hizmeti Veriliyor Iğdır Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisinde tedavi gören bebekler, 'Anne Oteli' s...           • GÜLBEY, VAN’DAKİ ERMENİ LOBİSİ OYUNU BOZULDU… Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • 'Sokak Hayvanlarına Kulübe Yapma' Projesi Iğdır'ın Tuzluca ilçesindeki ortaokul öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazı...           • AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz Ankara Temaslarını Anlattı AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz geçtiğimiz hafta Ankarada yaptığı ziyaretleri değerlendi...           • Lavaş Ekmeği Kış Sofralarında UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne Türkiye adına dahil edilen lavaş...           
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
Son Videolar

Ermeni Soykırımı Yalanı ve Iğd
6951 İzlenme, 32 Yorum

Oba Köyünde Ermenilerin yaptığ
7188 İzlenme, 31 Yorum

Ermenilerin Iğdır'da yaptığı k
6842 İzlenme, 31 Yorum

Türk Askerinin 1940 yılında Ağ
7582 İzlenme, 34 Yorum

Atatürk'ün gerçek sesi ve görü
5112 İzlenme, 32 Yorum
Haber Arşiv
     
Iğdır Siteleri
Reklamlar

Ermeniler Anı'ya Zarar Veriyor

Ermenilerin Anı Harabelerinde yaktıkları mumların isleri freskleri simsiyah ediyor.

Kars'a 42 kilometre uzaklıkta olan ve ibadete kapalı olduğu halde Anı'da ibadet eden Ermeniler, yaktıkları binlerce mumla günümüze zor da olsa ulaşan nadide "Freskler"i simsiyah etmeye başladı.

Kars'a bir takım yollardan gelen ve Ani Harabeleri'ni ziyaret eden Ermeniler, Ani'de yaktıkları mumlarla tarihi harabelere zarar vermeye başladı.

1000'li yıllardan günümüze kadar gelen Anı Resimli Kilise ve Katedral Ermeniler tarafından tahrip edildiği ileri sürüldü. Ermenilerin yaptıkları ayin ve yaktıkları mumları fotoğraflayan vatandaşlar bu duruma isyan etti.

Ani'ye gelen Ermeniler, Katedral'de, ve Resimli Kilise'de binlerce mum yaktıkları, ileri sürülürken Ani'de Ermenilerin yaktıkları mumların "is"leri, Tigran Honontez (Resimli Kilise'nin) günümüze zorda olsa ulaşan o nadide "freskler"ini maalesef simsiyah ettiği ortaya çıktı.

Ani'de Ermenilerin yaptıkları ayin ve yaktıkları mumları fotoğraflayan vatandaşlar, 4 bekçi ile 3 kilometrelik bir alan korunmasının mümkün olmadığını belirttiler.

Ani Harabeleri girişinde uyarı levhalarının Ermenice, Gürcüce Rusça yazılması gerektiğini ifade eden vatandaşlar, "Hiç olmazsa mum yakılan binalarda bekçi bekletilmeli, zira fotoğrafta görülen bu rezaleti nasıl açıklayacağız. Bu tarihi binalar ibadet yeri değil, tarihi ziyaret mekanıdır. Bunun için radikal kararlar alıp gerekirse kamera sistemi ve olaya anında müdahale için küçük araçlar alınmalı, eserlere yakın yerlere tekrar uyarıcı levhalar yazdırılıp asılmalıdır. Şimdi bu ne olacak, buraya gelen turist mi suçlu biz mi ?" diye tepki gösterdiler.

Tarihsel yapıtları korumak bir insanlık görevidir. Bu yapıtları korurken hem kültürel mirasa sahip çıkar hem de turizm yönünden değerlendirerek ülkemize döviz kazandırmış oluruz diyen vatandaşlar, "Günümüzde, vakıf eski eserlerimizi korumak, kollamak, gelecek nesillere ulaştırmak görevi, Vakıflar Genel Müdürlüğüne verilmiştir. Ancak, bu eserlerin korunması, bir tek kurum ve kuruluşa emanet edilemeyecek derecede ortak sorumluluk gerektirmekte, başta mülki amirler, güvenlik birimleri, belediyeler olmak üzere, bütün vatandaşlarımız tarafından korunması kaçınılmazdır. Bu sorumluluğu paylaştığımız takdirde, tarihi vakıf eserlerimiz sonsuza kadar yaşayacaktır" diye konuştular.

Öte yandan Ani Harabeleri'nde Ermeniler tarafından yapılan ibadetleri ve yakılan mumları fotoğraflayan vatandaşlar, yetkililerin bu durumun önüne geçmesi gerektiğini kaydettiler.

Öte yandan Ani Harabeleri'nde yakılan mumların isleri çekilen fotoğraflarda çok rahat bir şekilde görünüyor.

Ermeniler, Ani Harabeleri'nin tam karşısında kurdukları taş ocaklarında patlattıkları dinamitlerle de geçmişte Ani'ye zarar vermişti.

Haber tarihi: 09 / 01 / 2014
Haber Okunma: 981
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: 51 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI
Sonraki: Iğdır İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdırın Sesi